teisipäev, 20. oktoober 2015

Aktsiaost: TVEAT

Eile siis täiendasin seekord eraisiku kontot Tallinna Vee aktsiatega. Ostsin 92 aktsiat hinnaga 13,8 eurot.

See liigutus siis tähendas kahte asja: esiteks suureneb aastane dividenditulu ligikaudu 80 euro võrra ja teiseks, olen oma finantsid korda saanud ja saan regulaarselt investeerima hakata!

Mõlemad on mu meelest head uudised ja ma püüan nüüd oma tegevusi siis ka jooksvalt kajastada.

Aktsiaostu ajendiks on siis pikkamööda ehitada tulumaksuvabadest instrumentidest dividendisissetulek, mis mu muud sissetulekut kenasti toetab. Selleks sobivad hästi Eesti ja Saksa ettevõtted, mille tulumaksu maksab ettevõte ise ära. Lisaks tasub silma peal hoida ka muudele aktsiatele, mis on investorile tulumaksuvabad (näiteks Shelli B tüüpi aktsia RDS-B).

* Muudatus
Kommentaariumist välja tulnud info alusel ei pruugi mu info Saksa ettevõtete kohta tõsi olla, kuigi mu oma kogemus on seni seda näidanud. Kui kellegi on täpsemat infot, kuskohast saada ülevaadet, millise maksukoormaga on saadavad dividendid maksustatud ning millest see number sõltub, palun, info on teretulnud!

4 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Kuidas sa tead, millised välismaised aktsiad on maksuvabad ja millised mitte? kas selle kohta on kuskil mõni nimekiri ka?

Thomas Münch ütles ...

Kust sa võtad, et Saksa ettevõtted maksavad tulumaksu ise ära? (või: mida see tähendab?)

Mina sain BASF aktisate dividendist (2,80 EUR / share) kätte 2,15 EUR / aktsia.
Ca 23% läks maksudena maha, nii näitab mulle seda LHV vähemalt.

Thomas

Märten Mõttus ütles ...

Thomas, ausalt öeldes on seda näidanud kogemus DTE (Deutsche Telekom), EOA (e-on) aktsiatega. Alati on dividendid olnud maksuvabad (st. kätte olen saanud deklareeritud 0.7€ / 0.5€ alati ka sama summa per aktsia).

Wikist lugedes:

When dividends are paid to an individual person, capital yield tax at a rate of 25% is charged. Since 1 January 2009, this tax is final for individuals who are residents of Germany. Solidarity surcharge is also imposed on capital yields tax.

See jutt klapib Thomase numbritega (~25%). Seega ma lisan disclaimeri, et mu jutt ei pruugi olla tõsi. Oma saksa ettevõtete aktsiaostud olen teinud Xetra börsilt.

Ja ei, ma ei ole küll täheldanud et kuskil nimekirja oleks. Kui keegi teab, vaataks ise ka hea meelega. Hetkel on (ilma saksa ettevõtteid arvestamata) soodasim Eesti (0%) ja UK (10%), 15% on mu meelest Soome, Rootsi, Leedu, USA. Prantsusmaal on 30%.

Timo ütles ...

Ma ise ei osta Tallinna Vett seetõttu, et minu arvates on tegu pisut ülehinnatud ettevõttega.

P/E peaks olema ~14

Aktsia hind on ka 2011 aastast ikka meeletult kerkinud. Lisaks kohtuvärk.

Või mis sind ajendas ostma?