laupäev, 3. jaanuar 2015

Dividendid: Detsember

Detsember on möödas ja aeg on teha kokkuvõte. Naftahinnad kimavad aina allapoole ja seoses sellega olen võtnud üsna suuri riske ehk lihtsalt spekuleerinud. Mis siin salata, tagasivaatavalt oleksin võinud pisut vähem tormakas olla, aga üldjoontes läks plaan korda.


Olen suurendanud oma BBEP positsioone ja võtsin sisse ka positsiooni LNCO (Linn Energy), mis on mõlemad suured USA naftatootjad. Vahepeal ulmeliseks läinud dividenditootlus sai mõlema ettevõtte poolt ka kärbitud, kusjuures mõlema aktsia hind tõusis selle tagajärjel ~10%. Ju siis ootas turg mingitki otsust; olgem ausad, pea 30% lähenevat dividenditootlust ei ole võimalik just kaua tagada.

Dividendid

Dividendidest laekus detsembris
  1. BBEP: BreitBurn Energy Partners LP - 39,2 eurot
  2. LNCO: Linn Co, LLC - 29,7 eurot
  3. SAF1R: SAF Tehnika - 32 eurot
  4. RDS-B: ROYAL DUTCH SHELL PLC-ADR - 53,9 eurot
  5. HPF: John Hancock Preferred Income Fund II - 35,8 eurot

Aktsiatehingud


Müüsin JNJ, kasumiks pistsin taskusse kolossaalsed 17 eurot. Lisaks müüsin ülejäänjud positsiooni DTE, kuna kapitalikasu on korralik ja mul on plaan edaspiditelekomisektorisse läbi IST ETF-i investeerida. DTE tehingu netokasum oli pea 797 eurot. 

Kuna nafta hind langes ja hing ihkas kiiret profiiti, siis ostsin 111 aktsiat BBEP hinnaga $11,03 ja 180 aktsiat LNCO hinnaga $13,48. Sinna läks siis osa DTE müügist vabanenud raha. Ei pea just olema hiromant, et arvata, mis sellest üritusest sai. Pehmelt öeldes olen nüüd mõlemas ettevõttes väga pikk.

Lisaks teatas Grindex, et hakkab divikaid maksma peaaegu kindlalt, igal juhul võtsin riski ja ostsin 500 aktsiat GRD1R hinnaga 5,992 eurot.

Kokkuvõtvalt maksab Grindex märtsis 94 senti dividende, mis peaks kogusummaks tegema 470 eurot

Bondora


Bondoras oli muudatuste kuu. Esiteks kaotati ära vanad isePakkujad (siiski jaanuari alguses), teiseks toodi sisse uus reitingute süsteem. Avastasin, et ligi pool minu A1000 laenudest oli uue reitingu järgi kõrge riskiga ja paiskasin üsna suure osa oma laenudest väikese allahindlusega müüki. 

Bondorast laekus 354 eurot põhiosa ja 185 eurot intresse.  

Kokkuvõtteks

Aastane eeldatav dividenditootlus on nüüd 1860 eurot, mis on +336 eurot võrreldes eelmise kuu lõpu seisuga.

Detsembris laekus dividendidena 190 eurot, Bondorasse 185 eurot. Kokku 375 eurot. Aktsiatehingutega teenisin lisaks 814 eurot, ehk siis kogu realiseeritudd finantstulu oli detsembris 1189 eurot.

Aasta kokkuvõte


2015 aasta 1. jaanuari seisuga on netovarad kasvanud 29332 euro pealt 41811 euro peale. Mis teeb +12479 eurot kasvu. Protsentides ilmselt muljetavaldav, samas ma olen palju  rohkem kulutanud kui ma oleksin tahtnud. lisaks on uue ettevõtte käima tõbamine võtnud uskumatult palju energiat. Ja see ei ole veel lõpuni käima tõmmatud, saaga jätkub.

Dividende laekus 2014 aastal 2261 eurot, aktsiatehingutest, mida on ilmselgelt liiga palju, laekus 2462 eurot. Kokku siis aktsiate börsil pööritamisest 4723 eurot tulu.

Bondora on mulle sisse toonud 1025 eurot intresse, kusjuures ma alustasin aprillis. Müüdud laene on samuti 1028 euro eest. 

Kokkuvõtvalt on olnud edukas aasta, teenitud finantstulu on 5748 eurot, mis on tegelikult üsna suur summa ja ma olen sellega üsna rahul. Kulutamine on omaette teema, selles osas on lihtsalt vaja natuke tööd teha.

Järgmise aasta finantseesmärgid

1) Vähendada oma võimendus 0 euroni.
2) Teenida 3000 eurot dividenditulu
3) Teenida 1500 eurot intressitulu Bondoras (miks mitte ka mõnes teises ühisrahastuse keskkonnas)

Seniks soovin head uut aastat ja tehke oma eesmärkide nimel tööd, küll tulevad ka tulemused.

8 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Leidsin ka sinu blogi (Y). Küsimus aktsiate kohta, just USA. Mille kaudu neid ostad (LHV trader) ja kuidas on tehingu tasud / kuutasud / aktsiate hoidmise tasud?

Märten ütles ...

Hei,

Ostan LHV tavalise investeerimiskonto kaudu. Tehingutasud on $2000 tehingu korral ligikaudu $20. Ei midagi hullu. $4000 tehingu puhul umbes $30.

Hoidmise osas maksin eelmisel kuul 9 eurot.

Anonüümne ütles ...

Kuidas on lood tulumaksuga, peab need LHV need ise kinni või tuleb need hiljem maksuametile maksta või on need aktsiad valitud kuidagi selle järgi, et tulumaks on USAs juba makstud?

Anonüümne ütles ...

http://www.minuraha.ee/kasulikud-abivahendid/?popup=aktsiatehingute_vordlustabel&parent=15861

Märten ütles ...

Siin on kaks erinevat teemat:
Dividendidelt peab LHV USA aktdiatelt ise kinni, Eesti ja Läti, ka Saksamaa, dividendide tulumaksu maksab dividende maksev ettevõte. Näiteks RDS.B on valitud spetsiaalselt seetõttu, et dividend on maksuvaba.

Kapitalikasvu tulumaksu ei pea jälle maksma, kui investeerida investeerimiskontolt või ettevõtte alt. Maksud tuleb tasuda alles raha kontolt välja kandes.

Anonüümne ütles ...

Mis mõtted sul ühisrahastuses on - selle kohta pealt, et 1) kui suure % oma koguportfellist sinna oled nõus paigutama? 2) mis oleks alternatiiv Bondorale, kui teist portaali kasutama hakkaksid?

Märten ütles ...

P2P puhul ma tunnen hetkel, et see pole päris minu "teema". Ma vaatan praegu seda Bondora muutumist ja ausalt öeldes tunnen, et peaks sealt raha vähemaks võtma, mitte juurde panema. Praeguse seisuga võtan sealt 5000 eurot välja, panen selle aktsiatesse ja ülejäänud 5000, mis investeeritud sai, jätan sinna pöörlema. Seda eeldusel, et nad oma automaatpakkuja korda saavad.

Teisest küljest, pea 200 eurot passiivset tulu tundub mulle ka ahvatlev, tegu pole ju väga väikse summaga.

Üldjoonetes ootan vast seda, et Bondora kasvaks, rohkem täiskasvanuks. Praegu tundub kole roheline.

Timo ütles ...

Ise ka uurin Grindexit hetkel. Hind natuke soodsam kui muidu. Viimane pool aasta -16.

Selle aasta esimene kvartal tundub päris norm, näitajad pisut paremad kui eelmine aasta samal ajal.

Probleemid minu arvates.

* Perekond Lipmans omab liialt palju aktsiaid ~50%. Nagu aru saan, siis nende pilli järgi peab palju tantsima?

* Accounts receivable (debtors) -- pole kindel kas sellest reast 100% aru saan. Edasimüüjate võlgnevused Grindexile? Minu arvates päris suur number ja ületab isegi I kvartali poolaasta käivet.

* Dividendide jätkusuutlikus? See aasta ei saa ehk midagi?